Komora hiperbaryczna może wspomagać organizm w walce z nadwagą i otyłością. Tlen hiperbaryczny ma zdolność przyspieszania metabolizmu. Dodatkowo pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn i wolnych rodników tlenowych. Dzięki komorze hiperbarycznej usprawniana jest praca tak ważnych dla metabolizmu narządów, jak tarczycy, wątroby czy trzustki. Dlatego właśnie sesje hiperbaryczne pomagają w osiągnięciu zadowalających efektów czy diecie odchudzającej i ćwiczeniach.
Za metabolizm trójglicerydów (czyli komórek tłuszczowych, które magazynowane są w organizmie) odpowiada także tlen. W czasie sesji w komorze hiperbarycznej dochodzi do przyspieszenia oksydacji tłuszczu − przemienia się on w dwutlenek węgla i wodę. Co więcej, podczas tlenoterapii hiperbarycznej Twój organizm ma większe zapotrzebowanie na tłuszcze (potrzebuje energii). Dodatkowo, zwiększa się aktywność enzymów trzustki (lipaz), które pomagają w trawieniu. Oczywiście najlepsze efekty działania tlenoterapii osiągniesz przy stosowaniu diety z deficytem kalorycznym.
Złe dotlenienie organizmu może prowadzić także do problemów ze snem (np.: bezdech senny) i stanem przewlekłego zmęczenia. To może prowadzić do zwiększenia w organizmie stężenia hormonu stresu, czyli kortyzolu. Ten może spowalniać metabolizm i proces odchudzania czy nawet kumulacji wagi.