Mimo wielu pozytywnych aspektów leczenia radio i chemioterapią zauważalnym problemem terapii jest spustoszenie jakie za sobą niosą. Skutecznym sposobem na zminimalizowanie powikłań jest dostarczenie tlenu do organizmu człowieka.

Powszechnie wiadomo, że nowotwór to choroba wywołana deregulacją funkcji komórek. Dzięki współczesnej nauce możliwe jest kontrolowanie tego rodzaju zaburzeń w rehabilitacji onkologicznej. Tlen podany pod zwiększonym ciśnieniem przyczynia się do wzmożenia pracy układu immunologicznego, a tym samym wpływa na poprawę odporności organizmu.

Ponadto :
– dzięki dotlenieniu tkanek oraz doprowadzeniu do nich wszystkich składników odżywczych przyczynia się do rewitalizacji komórek,
– ogranicza ryzyka uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu
– oczyszcza organizm z toksyn oraz metali ciężkich i innych substancji rakotwórczych
– obniża poziom białka C-reaktywnego, czynnika martwicy nowotworów – TNF-alfa, oraz innych markerów stanu zapalnego w organizmie.

Wszystko to sprawia, że tlenoterapia hiperbaryczna, która wpływa na ograniczenie wzrostu i proliferację komórek nowotworowych, zyskuje coraz większe uznanie w środowiskach medycznych jako znakomita profilaktyka antyrakowa i znaczące wsparcie w walce z istniejącym nowotworem. Dostarczenie do komórek rakowych większej ilości tlenu hamuje proces ich zezłośliwienia, a niekiedy przyczynia się do ich zniszczenia.