Pod pojęciem choroba reumatyczna (potocznie reumatyzmem) jest określana obszerna grupa schorzeń charakteryzujących się zmianami w tkance łącznej (zazwyczaj w stawach). Uważa się, że jest to dolegliwość osób starszych, jednak zdarza się, że na reumatyzm cierpią również osoby młode. Chorobę reumatyczną można sklasyfikować między innymi na; chorobę zwyrodnieniową (deformacja stawów ), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), reumatyzm tkanek miękkich. Chorobie reumatycznej towarzyszą stany zapalne, które są reakcją obronną organizmu. W farmakologicznym procesie leczenia w większości przypadków stosuje się w pierwszej kolejności analgetyki, które przynoszą ulgę w bólu reumatycznym, oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej HBOT, w procesie niefarmakologicznego procesu leczenia pozwala na eliminację stanu zapalnego oraz innych czynników immunologicznych , a tym samym znacząco hamuje rozwój procesu chorobowego. Tlenoterapia hiperbaryczna szeroko stosowana jest w USA, gdzie jest popularną i często podstawową metodą leczenia reumatyzmu. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzone zostały badania, według których aż u 23,4% chorych poddanych tlenoterapii, stwierdzono remisję choroby, w 16,2% przypadków znaczną poprawę, w 51,4% chorych inny korzystny efekt. Podczas zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej pacjent oddycha czystym tlenem, znajdując się wewnątrz komory hiperbarycznej. Mechanizm przenoszenia tlenu w komorze hiperbarycznej pod ciśnieniem sprawia, że tlen jest przenoszony nie tylko przez hemoglobinę ale także rozpuszcza się w osoczu krwi, co pozwala to na maksymalne dotlenienie tkanek. Zwiększenie ukrwieni pozwala finalnie zwalczyć stan zapalny i zmniejszyć obrzęk a co za tym idzie znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe i doprowadzić do remisji choroby, co potwierdzają badania Mariana Cannellotto.

Ortopedia specjalizuje się w leczeniu i profilaktyce chorób kostno-stawowych, schorzeń mięśniowych oraz urazów kostno-stawowych.

Badania wykazują korzystny wpływ terapii hiperbarycznej na tkankę kostną, chrząstkę, struktury okołostawowe oraz mięśnie szkieletowe. Tlen hiperbaryczny pomaga uśmierzyć ból, zmniejszyć stan zapalny i wspomaga proces regeneracji uszkodzonych tkanek.
Znaczącą przyczyną powikłań przy gojeniu urazów kończyn może być niedotlenienie.
W środowisku z niską zawartością tlenu fibroblasty nie są w stanie syntetyzować kolagenu, elastyny, glikozaminoglikanów, a osteoklasty nie są w stanie tworzyć nowej kości. Jak wynika z doświadczeń klinicznych zachodnich specjalistów, szybkość leczenia ran i produkcję kolagenu można zwiększyć, aplikując większą ilość tlenu.
W Stanach Zjednoczonych tlenoterapia jest standardem w leczeniu wielu schorzeń reumatoidalnych czy zapaleń kości. Tlen podawany w komorach hiperbarycznych m. in. zmniejsza markery stanu zapalnego, redukuje ból i wspomaga regenerację. Co ważne – regularne sesje w komorze hiperbarycznej często mogą powstrzymać postęp choroby reumatycznej nawet w zaawansowanym stadium choroby.
Tlenoterapia hiperbaryczna zwiększa poziom tlenu w tkankach przez co działa stymulująco na fibroblasty i osteoklasty, pobudza ich aktywność i przyspiesza wzrost kości.
Wysokie stężenie tlenu sprzyja szybszej regeneracji i skróceniu czasu rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.
Tlenoterapia hiperbaryczna ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych, które wykazują niezwykłą żywotność i zdolność różnicowania w różne tkanki.

Podstawowe zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w ortopedii i rehabilitacji to:
– leczenie po złamaniach i zwichnięciach,
– terapie po operacjach ortopedycznych, np. wstawienia endoprotezy,
– leczenie urazów i bólu kręgosłupa,
– rehabilitacja w przypadku urazów sportowych
– leczenie zapalenia kości
– leczenie martwicy kości
– fibromialgia
– zespół ciśnieni nadgarstka

U chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów w skojarzonym z HBOT leczeniu potwierdza się zmniejszenie nasilenia dolegliwości bólowych oraz obrzęku stawów kolanowych i stawów dłoni, a także spowolnienie procesu destrukcji stawów oceniane na podstawie badań USG. Działanie tlenoterapii hiperbarycznej pozwala na redukcję dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych.