Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. To przewlekłe schorzenie, które wiąże się z różnego rodzaju powikłaniami i chorobami towarzyszącymi. Jednak jak pokazują badania naukowe, zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej jako wsparcia w leczeniu samej cukrzycy i schorzeń jej towarzyszących, daje fantastyczne efekty.

Badania przeprowadzone w minionych latach pokazują, że w Polsce choroba ta dotyka ponad 2,6 miliona osób (dane z 2019 roku). To prawie 7% społeczeństwa. Cukrzyca to choroba związana z zaburzeniami metabolizmu w organizmie człowieka. Polega na zaburzeniu produkcji lub działania insuliny, która produkowana jest w trzustce. Takie zaburzenia powodują stan przewlekłej hiperglikemii (stan podwyższonego poziomu cukru we krwi). Stan ten wpływa na działanie całego organizmu, na pracę narządów wewnętrznych, na układ kostno-stawowy, zmysł wzroku, pracę mózgu.

Tlenoterapia hiperbaryczna przeciwdziała powstawaniu cukrzycy oraz wpływa na ograniczenie jej destrukcyjnego oddziaływania na organizm. Zabiegi w komorze hiperbarycznej znane są z tak dużej skuteczności, ponieważ przyczyniają się one do obniżenia poziomu glukozy we krwi. To pierwszy i bardzo ważny czynnik, który przemawia za pozytywnym działaniem tlenoterapii.
Diabetycy wybierają HBOT również ze względu na to, że po zabiegach wzrasta insulinowrażliwość oraz zwiększa się przepuszczalność bariery między krwią a mózgiem oraz krwią a siatkówką. Tworzą się wówczas nowe naczynia krwionośne oraz nowe połączenia nerwowe.

To wszystko wpływa na znaczną poprawę metabolizmu komórkowego i zmniejszenia apoptozy.

Po tlenoterapii diabetycy zauważają u siebie poprawę funkcjonowania układu immunologicznego, zmniejszenie masy ciała oraz zwiększenie wrażliwości na przyjmowane lekarstwa (w tym antybiotyki). Co więcej, jeśli chodzi o wspomaganie leczenia cukrzycy, warto wspomnieć o powstającym po zabiegu w komorze hiperbarycznej wzmocnieniu procesu namnażania się fibroblastów komórek nabłonka oraz włókien kolagenowych. Dochodzi także do znacznego zwiększenia neurogenezy komórek macierzystych w szpiku kostnym oraz w układzie nerwowym.
Diabetycy cenią sobie również działanie bakteriobójcze i grzybobójcze tego typu zabiegów, a także – co bardzo istotne – zmniejszenie się stanu zapalnego po regularnych wizytach w gabinetach tlenoterapii.

Groźnymi powikłaniami cukrzycy są: miażdżyca i stopa cukrzycowa.

Stopa cukrzycowa:

Zespół stopy cukrzycowej to schorzenie o złożonej etiologii. Przyczyną największych zmian jest pogorszenie ukrwienia stopy wynikające z rozwoju zmian miażdżycowych, zmniejszenie elastyczności oraz zwiększenia lepkości krwi i skłonności do zakrzepów.
Leczenie zespołu stopy cukrzycowej jest wielokierunkowe, a wykorzystanie hiperbarycznej terapii tlenowej daje bardzo dobre rezultaty. Komora hiperbaryczna działa na wielu płaszczyznach:

  • nie dopuszcza do rozwoju infekcji
  • działa toksycznie na beztlenowce
  • zapewnia poprawę gojenia się rany
  • skraca czas regeneracji uszkodzonych tkanek
    Jak wykazują badania, zastosowanie komory hiperbarycznej w leczeniu skojarzonym stopy cukrzycowej prowadzi do całkowitego zagojenia się ran, bądź do znacznej poprawy stanu miejscowego, co zapobiega amputacjom lub pozwala na ograniczenie ich zakresu.
    W warunkach zwiększonego ciśnienia tlen stymuluje organizm do tworzenia nowych naczyń krwionośnych i poprawia dotlenienie obszarów rany, które w przypadku cukrzycy wynikają z nieprawidłowego ukrwienia, a także zwiększa ilość fibroblastów, które syntetyzują kolagen i odpowiadają za „zamykanie ran”.
    Hiperbaria tlenowa ma również działanie antybakteryjne i antywirusowe – niszczy w ten sposób mikroorganizmy i infekcje, które często występują w przebiegu owrzodzeń i niezasklepionych ran. Dopiero czysty obszar może być zdolny do prawidłowego gojenia. Poprawia ogólne zdolności obronne organizmu i likwiduje stany zapalne, które są źródłem trudno gojących się ran.

Miażdżyca:

Cukrzyca jest dość skomplikowaną i podstępną chorobą. Może między innymi stopniowo podnosić ciśnienie chorego oraz sprzyjać wystąpieniu zaburzeń lipidowych. To one odpowiadają za blokadę procesu regeneracji śródbłonka tętnic czy uszkodzenia czynności parakrynnych płytek krwi. Do gromadzenia się tłuszczów dochodzi zwykle w tętnicach dużych i średnich, takich jak naczynia kończyn dolnych, wieńcowe czy mózgowe. Stąd wiedzie prosta droga do powstania niebezpiecznej dla zdrowia i życia miażdżycy.

Badania dowiodły, że leczenie tlenem hiperbarycznym pozwala zapanować nad poziomem glukozy we krwi, ale też nad procesami sprzyjającymi rozwojowi miażdżycy. Co więcej, zabiegi HBOT redukują gromadzenie się produktów procesu utleniania lipidów w wątrobie, frakcjach LDL i HDL, a nawet tkance aorty. Badacze wskazują na ochronne działanie antyoksydacji, która spowalnia powstawanie zmian miażdżycowych.