Przebieg zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej:

Pacjent wchodzi do specjalnej, zamykanej szczelnie komory miekkiej, gdzie stopniowo podwyższane jest ciśnienie, a następnie utrzymywane jest na stałym, wyrównanym, docelowym poziomie. Przed zakończeniem sesji ciśnienie jest stopniowo obniżane, aż do osiągnięcia poziomu ciśnienia atmosferycznego.
 
 

Tlenoterapia hiperbaryczna przebiega w trzech fazach:

1. Kompresja (sprężenie): wypełnienie komory sprężonym powietrzem, do ciśnienia około 1,5 ATA. Sprężeniu towarzyszy szum i może uczucie ciepła. Pacjent może mieć odczucie zatykania uszu.

2. Pobyt w warunkach zwiększonego ciśnienia: Pacjenci oddychają niemal 100 proc. tlenem. Oddychanie tlenem trwa około godziny.

3. Dekompresja (rozprężenie): w trakcie tej fazy następuje stopniowe zmniejszanie ciśnienia w komorze do wartości ciśnienia atmosferycznego. Towarzyszy temu szum i może toważyszyć uczucie chłodu.

Pamiętaj!
Aby zabiegi w komorze hiperbarycznej przyniosły oczekiwany skutek, muszą być wykonywane regularnie! 
 
Efektem zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej jest zwiększenie ilości tlenu w organizmie i niedotlenionych tkankach oraz narządach, przyspieszenie gojenia się ran, poprawa krążenia, zmniejszenie obrzęków tkanek, zwiększenie odporność. Tlenoterapia działa również bakteriobójczo i bakteriostatycznie, przyśpiesza eliminacje tlenku węgla z organizmu.

Co warto wiedzieć? Jak się przygotować do zabiegu tlenoterapii w Hipermedicum?

Polecamy, aby Pacjent na sesję w komorze miał na sobie wygodne ubranie. Wszystkie rzeczy osobiste, w tym biżuterię, należy pozostawić poza komorą – jest składana u nas w depozycie. Przed zabiegiem zaleca się skorzystanie z toalety ponieważ czas sesji zabiegowej to 1 godzina + kompresja i dekompresja. Podczas zabiegu można skorzystać ze stoperów do uszu.
Podczas sesji w komorze hiperbarycznej pacjent może czytać książkę lub gazetę, a mali pacjenci mogą ze sobą zabrać swoje ulubione książeczki i pluszaki. Zwiększanie ciśnienia przebiega bardzo powoli i nie jest mocno odczuwalne, może jedynie pojawić się nieprzyjemne uczucie w uszach. W czasie sesji operator cały czas utrzymuje kontakt z pacjentem. Po zakończeniu sesji, czyli wyrównaniu ciśnień, można opuścić komorę.
 
UWAGA! W trosce o bezpieczeństwo naszych małych pacjentów wchodzą oni do komory zawsze pod opieką rodzica lub opiekuna, którzy również korzystają z zalet tlenoterapii hiperbarycznej w tej samej cenie! Szczegółowy cennik znajduje się tutaj.

Przeciwwskazania

Dbając o Państwa zdrowie zamieszczamy informacje odnośnie przeciwwskazań do tego zabiegu. Są to:
 • zapalenie zatok obocznych nosa
 • ostre schorzenia uszu
 • drgawki w wywiadzie
 • leczenie cis-platyną
 • wysoka temperatura
 • odma płuc w wywiadzie
 • zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej i układu oddechowego
 • zapalenie nerwu wzrokowego
 • ciąża
 • rozrusznik serca za wyjątkiem modeli posiadających certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo pracy rozrusznika w warunkach zwiększonego ciśnienia
 • choroby płuc z retencją dwutlenku węgla
 • krwotok