Przebieg zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej:
Pacjent wchodzi do specjalnej, zamykanej szczelnie komory miekkiej, gdzie stopniowo podwyższane jest ciśnienie, a następnie utrzymywane jest na stałym, wyrównanym, docelowym poziomie. Przed zakończeniem sesji ciśnienie jest stopniowo obniżane, aż do osiągnięcia poziomu ciśnienia atmosferycznego.
Tlenoterapia hiperbaryczna przebiega w trzech fazach:
1. Kompresja (sprężenie): wypełnienie komory sprężonym powietrzem, do ciśnienia około 1,5 ATA. Sprężeniu towarzyszy szum i może uczucie ciepła. Pacjent może mieć odczucie zatykania uszu.


2. Pobyt w warunkach zwiększonego ciśnienia: Pacjenci oddychają niemal 100 proc. tlenem. Oddychanie tlenem trwa około godziny.
3. Dekompresja (rozprężenie): w trakcie tej fazy następuje stopniowe zmniejszanie ciśnienia w komorze do wartości ciśnienia atmosferycznego. Towarzyszy temu szum i może toważyszyć uczucie chłodu.

Pamiętaj!
Aby zabiegi w komorze hiperbarycznej przyniosły oczekiwany skutek, muszą być wykonywane regularnie!
Efektem zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej jest zwiększenie ilości tlenu w organizmie i niedotlenionych tkankach oraz narządach, przyspieszenie gojenia się ran, poprawa krążenia, zmniejszenie obrzęków tkanek, zwiększenie odporność. Tlenoterapia działa również bakteriobójczo i bakteriostatycznie, przyśpiesza eliminacje tlenku węgla z organizmu.
Co warto wiedzieć? Jak się przygotować do zabiegu tlenoterapii w Hipermedicum?
Polecamy, aby Pacjent na sesję w komorze miał na sobie wygodne ubranie. Wszystkie rzeczy osobiste, w tym biżuterię, należy pozostawić poza komorą – jest składana u nas w depozycie. Przed zabiegiem zaleca się skorzystanie z toalety ponieważ czas sesji zabiegowej to 1 godzina + kompresja i dekompresja. Podczas zabiegu można skorzystać ze stoperów do uszu.
Podczas sesji w komorze hiperbarycznej pacjent może czytać książkę lub gazetę, a mali pacjenci mogą ze sobą zabrać swoje ulubione książeczki i pluszaki. Zwiększanie ciśnienia przebiega bardzo powoli i nie jest mocno odczuwalne, może jedynie pojawić się nieprzyjemne uczucie w uszach. W czasie sesji operator cały czas utrzymuje kontakt z pacjentem. Po zakończeniu sesji, czyli wyrównaniu ciśnień, można opuścić komorę.
UWAGA! W trosce o bezpieczeństwo naszych małych pacjentów wchodzą oni do komory zawsze pod opieką rodzica lub opiekuna, którzy również korzystają z zalet tlenoterapii hiperbarycznej w tej samej cenie! Szczegółowy cennik znajduje się tutaj.
Przeciwwskazania
Dbając o Państwa zdrowie zamieszczamy informacje odnośnie przeciwwskazań do tego zabiegu. Są to:
- zapalenie zatok obocznych nosa
- ostre schorzenia uszu
- drgawki w wywiadzie
- leczenie cis-platyną
- wysoka temperatura
- odma płuc w wywiadzie
- zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej i układu oddechowego
- zapalenie nerwu wzrokowego
- ciąża
- rozrusznik serca za wyjątkiem modeli posiadających certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo pracy rozrusznika w warunkach zwiększonego ciśnienia
- choroby płuc z retencją dwutlenku węgla
- krwotok