Cukrzyca

Zespół stopy cukrzycowej to schorzenie o złożonej etiologii. Przyczyną największych zmian jest pogorszenie ukrwienia stopy wynikające z rozwoju zmian miażdżycowych, zmniejszenie elastyczności oraz zwiększenia lepkości krwi i skłonności do zakrzepów.
Leczenie zespołu stopy cukrzycowej jest wielokierunkowe, a wykorzystanie hiperbarycznej terapii tlenowej daje bardzo dobre rezultaty. Komora hiperbaryczna działa na wielu płaszczyznach:

  • nie dopuszcza do rozwoju infekcji
  • działa toksycznie na beztlenowce
  • zapewnia poprawę gojenia się rany
  • skraca czas regeneracji uszkodzonych tkanek
    Jak wykazują badania, zastosowanie komory hiperbarycznej w leczeniu skojarzonym stopy cukrzycowej prowadzi do całkowitego zagojenia się ran, bądź do znacznej poprawy stanu miejscowego, co zapobiega amputacjom lub pozwala na ograniczenie ich zakresu.
    W warunkach zwiększonego ciśnienia tlen stymuluje organizm do tworzenia nowych naczyń krwionośnych i poprawia dotlenienie obszarów rany, które w przypadku cukrzycy wynikają z nieprawidłowego ukrwienia, a także zwiększa ilość fibroblastów, które syntetyzują kolagen i odpowiadają za „zamykanie ran”.
    Hiperbaria tlenowa ma również działanie antybakteryjne i antywirusowe – niszczy w ten sposób mikroorganizmy i infekcje, które często występują w przebiegu owrzodzeń i niezasklepionych ran. Dopiero czysty obszar może być zdolny do prawidłowego gojenia. Poprawia ogólne zdolności obronne organizmu i likwiduje stany zapalne, które są źródłem trudno gojących się ran.