Ortopedia i Reumatologia

Badania wykazują korzystny wpływ terapii hiperbarycznej na tkankę kostną, chrząstkę, struktury okołostawowe oraz mięśnie szkieletowe. Tlen hiperbaryczny pomaga uśmierzyć ból, zmniejszyć stan zapalny i wspomaga proces regeneracji uszkodzonych tkanek.
Znaczącą przyczyną powikłań przy gojeniu urazów kończyn może być niedotlenienie.
W środowisku z niską zawartością tlenu fibroblasty nie są w stanie syntetyzować kolagenu, elastyny, glikozaminoglikanów, a osteoklasty nie są w stanie tworzyć nowej kości. Jak wynika z doświadczeń klinicznych zachodnich specjalistów, szybkość leczenia ran i produkcję kolagenu można zwiększyć, aplikując większą ilość tlenu.
W Stanach Zjednoczonych tlenoterapia jest standardem w leczeniu wielu schorzeń reumatoidalnych czy zapaleń kości. Tlen podawany w komorach hiperbarycznych m. in. zmniejsza markery stanu zapalnego, redukuje ból i wspomaga regenerację. Co ważne – regularne sesje w komorze hiperbarycznej często mogą powstrzymać postęp choroby reumatycznej nawet w zaawansowanym stadium choroby.
Tlenoterapia hiperbaryczna zwiększa poziom tlenu w tkankach przez co działa stymulująco na fibroblasty i osteoklasty, pobudza ich aktywność i przyspiesza wzrost kości.
Wysokie stężenie tlenu sprzyja szybszej regeneracji i skróceniu czasu rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.
Tlenoterapia hiperbaryczna ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych, które wykazują niezwykłą żywotność i zdolność różnicowania w różne tkanki.

Podstawowe zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w ortopedii i rehabilitacji to:
– leczenie po złamaniach i zwichnięciach,
– terapie po operacjach ortopedycznych, np. wstawienia endoprotezy,
– leczenie urazów i bólu kręgosłupa,
– rehabilitacja w przypadku urazów sportowych
– leczenie zapalenia kości
– leczenie martwicy kości
– fibromialgia
– zespół ciśnieni nadgarstka

U chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów w skojarzonym z HBOT leczeniu potwierdza się zmniejszenie nasilenia dolegliwości bólowych oraz obrzęku stawów kolanowych i stawów dłoni, a także spowolnienie procesu destrukcji stawów oceniane na podstawie badań USG. Działanie tlenoterapii hiperbarycznej pozwala na redukcję dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych.